Zahrada

Krmítko na přání

Vážení návštěvníci našeho i vašeho zahradního království, jsme rádi, že se vám stránky líbí a dokonce si píšete o témata. Tímto příspěvkem z jedné moc pěkné knížky chceme vyhovět paní Petře z Prahy.

 

krmítko, sníh

 

Do správné zahrady krmítko pro ptáčky určitě patří. Nejenom proto, že pomůžete opeřeným pomocníkům, ale je pěkné je na krmítku pozorovat. Krmítko by mělo být stabilně připevněné nebo zavěšené. Výhodné je samosypné, jako v případě, který zde uvádíme. Jeho výroba je trochu náročnější, ale krmítko pak není nutné pravidelně doplňovat, což se hodí na zahrádce mimo bydliště nebo na chalupě či chatě. Určitě je však vhodné krmit na více místech než pouze na jediném. Tím pomůžete i ptákům, kteří se více ostýchají, nebo je vytlačují ti dravější. Můžete například na jiném místě zavěsit lojovou kouli pro sýkorky, brhlíky nebo čížky. Pro některé druhy ptáků, třeba pěnkavy, strnady a červenky je vhodnější udělat krmítko na zemi pod prkénkem podepřeným kolíky. Ovšem tam, kde se toulají kočky, je bezpečnější klasické krmítko umístěné tak, aby bylo pro kočky nedostupné.

 

krmítko

 

Snad nemusíme upozorňovat na to, že sladkými nebo slanými zbytky pečiva a také drobečky z kynutého pečiva ptákům spíše ublížíte, než pomůžete. Využívejte nejrůznější směsi semen, slunečnici, ovesné vločky, různé druhy oříšků (nesolených!), nesolený hovězí lůj apod.

Návod na stavbu krmítka jsme převzali z knihy Ptáci na zahradě (Užitečné rady pro milovníky zvířat), kterou v roce 2012 vydalo nakladatelství GRADA. O knize jsme psali v rubrice Literatura.

Fotogalerie

ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ